;

Akademi Ozalit

FOTOKOPI NEDIR?

24 Şubat

FOTOKOPI NEDIR?

Fotokopi nedir?

Yazi ve çizimlerin kopyasini aninda çikarabilen makina. Bunun için kullanilan aletlere fotokopi makinasi denir. Kopyasi çikarilacak sahifenin isikla taranarak yansiyan isiklarin, üzerinde isiga duyarli tabaka olan baska bir kagit üzerini tesir altina almak suretiyle görüntü elde etmek esasina dayanir. Daha çok elektrostatik ilkesine dayanan makinalar kullanilir. Direk isiga duyarli yüzeylerin kullanildigi Zerografi ve elektrikle yüklendiginde duyarli hale gelen dolayli elektrostatik fotokopi sistemleri bu ilkeye göre çalisir. Bazi sistemlerde kopyasi alinacak kagidin önce negatifi alinip fotograf islemlerinde oldugu gibi developman ve tespit islemlerinden sonra pozitifi alinir. Negatifi almak için kagidi negatifin üzerine koyup, üstten isik geçirmek islemi mümkün oldugu halde, bu usul iki yüzü de yazili kagitlar için uygun

degildir. Çünkü bu halde kagidin iki yüzündeki sekiller, yazilar negatifte karismis olarak çikar. Iki yüzü de dolu kagitlarin fotokopisinde negatif kagidin üzerine kapatilip, negatif tarafindan isik gönderilerek yazi ve sekillerin oldugu koyu kisimlar isigi yansitmayip, bos kisimlar yansittigindan ve bu sebeple negatif üzerindeki tesirleri farkli oldugundan, gizli bir görüntü elde edilir. Daha sonra bu görüntü pozitif kagida geçirilerek belirgin hale getirilir. Negatifler kullanilmayip atilir.

Benzer diger sistemde, üzerinde developman ve boya maddelerinden meydana gelen bir kaplama tabakasi bulunan kaliplar kullanilir. Bir kaliptan ancak belli bir miktar kopya elde edilir. Kopyasi alinacak kagit kalipla yüz yüze getirilip, kalip tarafindan isik gönderilerek kagida çarpip, yansiyan isiklarin kalibin üzerindeki tabakayi etkilemesi saglanir. Yazi olmayan kisimlar isigi yansittigindan bu kisimlara tekabül eden kalip tabakasi, isigi görünce sertlesir. Yazi ve sekillerin bulundugu koyu kisimlara tekabül eden kisimlar ise sertlesmez. Sertlesmeyen bu bölgeler biraz daha yumusatildiktan sonra, üzerinde herhangi bir kaplama olmayan kopya kagidi ile kalip birlikte silindirden geçirilip, yazi ve sekillerin kagida geçmesi saglanir.

Baska bir sistemde ise, kopya kagidinin üzerinde özel bir kaplama tabakasi bulunur. Kopyasi alinacak kagitla beraber fotokopi makinasinda üzerlerinden kizilötesi isin geçirilir. Yazi ve sekillerin oldugu koyu kisimlar isigi sogurdugundan (absorbe ettiginden) bu kisimlarin sicakligi artar ve neticede yanindaki kopya kagidinin buralara tekabül eden kisimlarindaki kaplama etkilenerek siyahlasir, görüntü elde edilir. Termografi diye adlandirilan bu sistemle mavi renkli yazilarin fotokopisini çekmek zordur. Bu zorlugu ortadan kaldirmak için özel kaplama kagitla birlikte morötesi isik kullanilan yansitmali sistemler gelistirilmistir. Elde edilen gizli görüntüyü ortaya çikarmak için developman isleminde yine kizilötesi isiktan faydalanilir.

Fotokopi makinalarinin çalismasinin esasini teskil eden bu sistemlerin yaninda en yeni ve en gelismis fotokopi çekme islemi zerografi gibi direk elektrostatik ilkesine dayanan sistemlerdir. Bu makinalarda sayfanin görüntüsü, dönen, ayni zamanda yüzeyi isiga hassas olarak yapilmis bir tambur üzerine düsürülür. (Tamburun yüzeyi alüminyum oksitten meydana gelen ince bir tabaka ile kaplanmistir. Bu tabakanin da üstünde bir selenyum tabakasi vardir. Selenyum, yalnizca üstüne isik düstügü zaman iletken olur.) Tamburun yüzeyinde bu görüntünün sekli ile ilgili bir elektrik yükü dagilimi meydana gelir. Bundan sonra tambura, toner denilen toz verilir. Bu toz, tambur üzerinde elektrik yüklü kisimlara yapisarak kopyasi çekilmek istenen sayfanin bir görüntüsünü meydana getirir ve toz bu kagit üzerine çikar. Kagit isiticida isitilarak toz pisirilir ve kagida tespit edilir. Diger bir elektrostatik sistemde dogrudan kopya kagidinda, görüntünün disinda kalan kisimlarin yükü kaybolur. Sonra görüntünün tekabül ettigi kisimlara toz serpilerek görüntü tespit edilir.

Paylaş:

Hakkımızda

Şirketimiz;

AKADEMİ OZALİT sahip oldugu bilgi ve tecrübeyi siz degerli müsterileri ile paylasmanin heyecanini duyar. Kuruldugu günden itibaren basta KIRTASİYE sektöründe olmak üzere OZALİT BASKI işlerinde başarılara imza atmıştır. konusunda uzman kadroya sahip olan şirketimiz; orta ölçekli bir işletme olmasına rağmen kurulduğu ilk andan itibaren kaliteye verdiği önem ve zoru başarma azmi sayesinde kısa sürede tanınmış ve İlkelerinden... Devamını Oku

Bize Ulaşın

Baglarbasi Mah. Atatürk Cad. Sülün Sok. No:2/A 34844
Maltepe / Istanbul